Alapadatok
Házunk Győr belvárosának nyugati szélén, a Munkácsy Mihály utcában található, az Árpád és a Bajcsy-Zsilinszky utcák között. A telek mérete 3.456 négyzetméter.
Társasházunk itt található |
A hatalmas területre Urbancsok Tibor tervei alapján 1942-ben a Magyar Vagon és Gépgyár Nyugdíjintézete építtetett egy olyan bérházat, mely a gyár tisztviselői számára biztosított a kor legmodernebb technikai színvonalán otthonokat. Az épületben állandó portaszolgálattal és belső telefonrendszerrel felügyelték a belépőket, a kényelemről központi fűtés gondoskodott. Erről több forrásban is lehet olvasni, például az oldalról is elérhető "Magyar Építőművészet" 1943 évi 12. számában. Az épület Bauhaus stílusú, helyi építészeti emlék. A nagyvonalú épület utcai homlokzatai kerülik a sarkos kialakításokat, helyettük nagyvonalú ívek jellemzik.
A Munkácsy és a Bajcsy-Zsilinszky útcai homlokzatok |
A három utcát is érintő épület egy hatalmas, gyönyőrűen parkosított udvart vesz körül (egyes állítások szerint jelenlegi állapotában a legszebb az udvar).
Az udvar 2010 nyarán | |
Az udvar 2012 májusában |
A Bajcsy-Zsilinszky és az Árpád utcák felőli épületrészek három szintesek, egy-egy csak az udvarból megközelíthető lépcsőházzal, a Munkácsy utcai szárny négy szintes, három darab, az utcáról nyiló átjáró lépcsőházzal. Az öt lépcsőházban 100 lakás található, továbbá az udvarban lévő kis épületben még 3, így ma összesen 103 család lakik a házban.
A Munkácsy utcai lépcsőházak a földszinten márvány borításúak, egész megjelenésükben méltóak a hatalmas épülethez. A legnagyobb a középső (ez látszik a képen), de a két másik is hatalmas.
A középső, legnagyobb lépcsőház márvány burkolata és lépcsői |
A középső lépcsőházban - mely a legnagyobb méretű - működött a portaszolgálat. A helyén ma egy fodrászüzlet üzemel. A lépcsőház másik oldalán, és az épület sarkain további üzlethelyiségek találhatók.
A középső lépcsőház és az üzletek |
A ház műszaki állapota, végrehajtott felújítások
Az úgynevezett "Vagongyári Bérház" 1942-ben épült, azóta egyszer volt teljeskörűen renoválva, bár sokak véleménye szerint az a felújítás csak rontott a műszaki állapotán.
Társasházzá 1995-ben alakult a házunk, azóta többé-kevésbé tervszerűen folyik a ház felújítása.
Elsőként a lapostető került felújításra, amelyen a vízzáró réteg alá egy speciális filc réteget is beépítettek a pára kivezetése miatt. Ennek műszaki tervezője Zádor Oszkár okl. építészmérnök volt (Győr), akit a legjobb szakírányú tervezőnek tartanak. Az udvari kisházak tetejét némi harcot követően sikerült zöld színben kiviteleztetni.
Ezt követően a külső kapuk felújítása történt meg. Sajnos ezek állapota 2012 nyarára egy újabb felújítást követelt.
A külső homlokzat süttői kő lábazatát átcsiszolták, majd anti graffiti bevonattal is impregnálták.
A külső homlokzat, majd a teljes belső homlokzat is kijavításra és átfestésre került. Itt azt sikerült kiharcolnom, hogy teflon bevonatú festékkel került megvalósításra a rekonstrukció, amivel a homlokzat öntisztulását lehetett elérni. Ez akkoriban Magyarországon egy nem túlságosan ismert és elterjedt technológia volt. Érdemes megnézni azokat a homlokzatrészeket, melyeket a csapó eső lemos: mintha tegnap festették volna le. Ugyanez sok, a közelünkben épűlt újabb házról nem mondható el! A választott festék némi plusz költséggel sokkal tartósabb, ezért kifizetődőbb választás volt. A színeket viszont a Polgármesteri Hivatal írta elő :-(.
Az összes lépcsőház is teljeskörűen ki lett festetve, sajnos nem a legtökéletesebb kivitelezéssel (a mélyalapozást kispórolták, ezért szerintem a festék hamarosan foltokban le fog válni, de így olcsóbb volt...).
Az udvar diszburkolatot kapott, majd parkosítása is elkészült. A kert öntözése egy számítógép vezérelte, esőérzékelővel is rendelkező automata esőztető rendszerrel került megoldásra (a beépítet Hunter rendszert tartják a világ legjobb ilyen termékének).
A garázsok automata, távvezérléses kapukkal lettek felszerelve.
Kiépítésre került 2012. augusztusára egy térfigyelő kamerarendszer is, melyek az összes lépcsőházban, az udvarban, illetve a garázsokban zajló mozgásokat rögzítik, és örzik meg az érvényben lévő jogszabályi előírások figyelembe vételével. A felvételek 30 napig kerülnek tárolásra, és interneten keresztül is megtekinthetőek (az érvényes jogszabályi előírásoknak, illetve a társasház erre vonatkozó szabályzatának figyelembevételével).
Érvényes közgyűlési határozat értelmében ugyancsak rövid időn belül felújításra fog kerülni a ház víz és csatorna alapvezeték rendszere is.
Nógrádi László
Ui: Remélem semmi fontosat nem hagytam ki.